Ülkemizin önemli değerlerinden olan Van Kedisi'nin nesli tehlike altında. Bu nedenle Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), saf ırkın çoğalması için bir uygulama başlattı ve olumlu sonuçlar aldı. İşte bu ama

| onuk2941 | 812 Okuma

Van kedilerine neden ‘seks yasağı’ uygulandı?

Daha önce rastgele çiftleştirilen Van Kedileri artık sadece kendi cinsi ile üremeleri sağlanıyor. Bu kedilere seks sınırlaması getirdiklerini belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, ‘Yaptığımız uygulama sonrası elde ettiğimiz yavrular Van Kedisi’nin bütün özelliklerini taşıyor’ dedi.

Nesli tehlike altında olan, YYÜ kampüsü içerisindeki Araştırma ve Yugulama Merkezi’nde koruma altına alınan Van Kedileri’nde saf ırkın elde edilmesi için yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Bu çalışmalar içinde en önemli olanı da kedilerdeki kontrollü seks sonrası Van Kedisi’nin tüm özelliklerini taşıyan yavrular elde edilmeye başlanması oldu.

Daha önce rastgele yapılan çiftleştirmelere son veren merkez müdürlüğü, Van Kedi Evi’nde koruma altında tutulan 40 dişi ve 60 erkekten saf Van Kedisi özelliğini taşıyanları çiftleştirdi. Bu kedilerin kaliteli yavru vermesi için özel mamalarla beslendiğini belirten Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, şöyle konuştu:
‘Kontrollü çiftleştirmemizin amacı Van Kedisi’nin bütün tescillenen özelliklerini taşıyan kedi sayısını arttırmaktır. Van kedisinin uysallığı, tüyleri, bakarken sevimliliği, cana yakınlığı, öğrenme kapasitesi ve bir çok karakteristik özelliği var. Biz böyle yavrular elde etmeye çalıştık. Son 2 yıl içinde yaptığımız kontrollü çiftleştirmede bunu başardık.’