Türkiye’de hava kirliliği her geçen gün artıyor. Dünya sıhhat Örgütü’nün sağlıklı kabul ettiği değerlere göre Türkiye’de sadece Rize sağlıklı bir havaya haiz.

| onuk2941 | 833 Okuma

Türkiye’de Havası Temiz Kalan Tek İlimiz Rize!

Türkiye sağlıklı hava mevzusunda da sınıfta kaldı. Türk Toraks Derneği Türkiye’de hava kirliliği oranlarını açıkladı. Derneğin Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, “Türkiye ulusal mevzuat sınır değerlerine göre 81 ilin 53’ü hava kirliliğinde sınıfta kaldı. Dünya sıhhat Örgütü verilerine bakılırsa ise yalnızca bir ilimiz temiz havaya sahip. Önceden ‘Yeşil Bursa’ denilirdi, şimdi ise ismi ‘kirli Bursa’ oldu. Çünkü her tarafı santrallerle dolu.

Kocaeli, Düzce, Dilovası, Çanakkale gibi yeşile dönmüş bir yerde santraller açılıyor. Cerattepeleri kaybettikçe havamızı kaybediyoruz. Bu kirlilikler havadan düşmüyor. Birileri daha fazla para kazansın diye santrallerle havamızı kirletiyorlar. O yüzden bireysel olarak yapmamız ihtiyaç duyulan Karadeniz’in, Akdeniz’in yani ülkenin doğasını korumak. Hava kirliliğinin metreküp başına 20 miligramdan 120 miligrama çıkması demek akciğer hastalıklarının 6 kat artması anlamına gelir.” dedi.