Henüz 21 yaşında girişimci bir kadın… KO-MEK sayesinde hayallerine kavuşarak pasta dükkânını açmayı başardı

| ATK | 86 Okuma

İş, emek, işte KO-MEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları, eğitimin ışığında güçlendirdiği “emek” ve “ekmek parası” kavramları ile vatandaşların hayallerini gerçekleştirmeyi sürdürüyor. KO-MEK’te pastacılık eğitimi alan ve henüz 21 yaşında olan genç bir kadın, bugün kendi pastanesini açarak, ekmeğini kazanmanın ayrıcalığını yaşıyor.

 

BİR PASTANEM OLSA…

Zerrin Can. 21 yaşında ve bir yıllık evli. Zerrin Hanım,  küçüklüğünden beri her zaman bir pastanesi olmasını arzu etti. Bu hayal ile evde küçük yaşlarından itibaren pastalar, kurabiyeler yaptı. Elinin lezzeti ise herkes tarafından takdir edildi.

 

HAYALİNE ADIM ADIM KO-MEK İLE YAKLAŞTI

Zerrin hanım evlendikten sonra da bu hayalini sürdürdü. Bu sırada KO-MEK ile tanışan Zerrin Can, pastacılık branşına kayıt oldu. Yeteneğini KO-MEK’teki eğitimle birleştiren Zerrin Hanım kısa süre içinde pastacılık konusunda önemli bir ilerleme kaydetti. Sertifikasını alan Zerrin Hanım bu sayede pastane açma hayaline de adım adım yaklaştı. Genç kadın, kısa süre içinde eşinin de desteği ile pastanesini açmayı başardı.

 

ÇOCUKLUK HAYALİME KO-MEK İLE KAVUŞTUM

Pastane açılışı sırasında KO-MEK kursiyerleri ve usta öğreticileri Zerrin hanımı yalnız bırakmadı. Son derece mutlu olduğunu ve hayaline kavuştuğunu anlatan Zerrin Can, KO-MEK’in hayatındaki yerine değindi. “KO-MEK sayesinde çocukluk hayalime kavuştum” diyen Zerrin hanım, “KO-MEK’te yeteneğimi bilgiyle birleştirme fırsatı buldum. Ücret ödemeden böyle bir kursta eğitim aldım. Kursta bana pasta, börek, kurabiye yani pastacılıkla ilgili gereken her bilgi ve teknik öğretildi. Usta öğreticilerime çocukluk hayalimden bahsettiğim de ise, bana çok destek verdiler. Hayalimin peşinden koşmam için bu işi çok daha iyi öğrenmem gerektiğini söylediler ve benimle yakından ilgilendiler” diye konuştu.

 

KO-MEK’E TEŞEKKÜR EDERİM

Pastane dükkânı ve işini çok sevdiğini anlatan Zerrin Hanım, “Bir kadın olarak evde oturmak yerine iş sahibi oldum. Hem hayallerimi gerçekleştirdim hem de kendi işim oldu. Bana bu fırsatı veren KO-MEK’e teşekkür ederim” dedi.

 

KADINLARA ANLAMLI ÇAĞRI

Zerrin Can, tüm kadınlara da seslenerek, “Evde oturarak bir yere varılmıyor. Bir uğraş ve bir meslek öğrenmenin yolu KO-MEK’ten geçiyor. Gelin ve KO-MEK’te benim gibi hayallerinizi gerçekleştirme fırsatı yakalayın” diye konuştu.