Dilovası Tavşancıl Mahallesi'nde Oturan Ali-Münevver İllik Çifti Organik Seracılık Yapıyor. Çiçekler Ve Bitkilerle Geçen 9 Yılı Anlatan İllik Çifti, İşin Güzelliklerini Ve Sıkıntılarını Dile Getirdi.

| ATK | 221 Okuma

DİLOVASI'NIN İLK ORGANİK BAHÇESİ!

Münevver İllik," 16 yıl önce Gümüşhane'den Kocaeli'ye yerleştik. İki kızım var. Bir süre Dilovası'nda yaşadık. Seracılıktan önce eşimle Tavşancıl Mahallesi'nde bir evin bahçe işlerinde çalışıyorduk. Daha sonra kendi işimizi kurduk. İlk olarak çeşitli sıkıntılar çektik ama herşeyi göğüsleyip seramızı kurduk şimdi kendi işimizi yapıyoruz. Toprakla, bitkiyle uğraşmak çok güzel bir duygu. Kadının doğası zaten doğayla aynıdır. Sabah kalktığımda toprak ve bitkilerin içine giriyorum. Bazen insanlar bana hiç sıkılmıyor musun diye soruyorlar ama burada sıkılmaya zaman kalmıyor.Tabiat bütün üzüntü, sıkıntı ve stresimi alıyor. Seramız Dilovası'nın tek serası olma özelliğini taşıyor. Bu iş için oganik seracılık belgesi aldım. Benim okumam yazmam yok. Hiç okula gitmedim. Gebze'den tarım okuyan mühendis gelip bizden eğitim alıyor. Nasıl ekildiğini, tohumun nasıl döllendiğini bilmiyorlar. Diplomaları var ama bilgileri yok. Eşimle bu işin ticaretini yapıyoruz geçimimizi seracılıkla yetiştirdiğimiz ürünleri satmakla yapıyoruz. Eşim, haftanın çeşitli günlerinde pazara çıkıp ürünlerimizi satıyor. Bende kışın yetiştirdiğim sebzeleri pazarda satıyorum. Sosyal medya üzerinden çiçek ağaç sparişi alıp kargoyla alıcıya ulaştırıyoruz. Kargo konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz çünkü yıllardır Dilovası Belediyesinden yolumuzu yapmalarını istedik ama kimse bu konuda bize hizmet sunmadı." dedi."

Ali İllik, " Eşim Münevver Hanım ile organik seracılık yapıyoruz. Yaşamımızı bu kazançla sağlıyoruz. Dilovası'na gelmeden önce İzmie'de bire süre serada çalıştım. Bu işe yabancı değilim. Tavşancıl Mahallemizde, eşimin büyük desteği ile seramızı çok emek vererek kurdum. Eşim Münevver Hanım ve kızlarım bana her konuda yardımcı oldular. Seramı kurarken önüme daha çok resmi engeller çıktı. Serama gelen yolu yaptırmak için 10 yıl boyunca Dilovası Belediyesi ile Tavşancıl arasında mekik dokudum. Belediye başkanları zaten ulaşılmaz insanlar. Adamlar kendilerini nerde görüyor, ne olarak görüyor bilmiyorum. Halkın içinden çıkıyorlar seçim bitikten sonra görünmez varlıklara dönüşüyorlar. Dilovası Belediyesi'ne kızgın ve kırgınım. Kimse işini yapmıyor. Yapabildikleri tek şey herkes vatandaşı birbirine gönderiyor. Ve en son olarak vatandaş pes edip evine dönüyor.Son Başkanımız Hamza Bey, daha yeni başladığı için onun için bir şey diyemem. Fakat bir önceki belediye Tavşancıl için kılını bile kıpırdatmadı. Eşimle  burada yetiştirdiğimiz ürünleri WhatsAAp üzerinden müşteriye ulaştırıyoruz. Fakat yıllardır yaşadığımız yol sorunu canımıza tak etti. Bana gelen kargolar şubede bekliyor çünkü araçlar benim evime ve serama ulaşırken yol olmadığı çok sıkıntı yaşıyorlar. Geçen yıl bir yol çalışması başlatıldı Tavşancıl Mezarlığı'ına kadar asfalt döküp bıraktılar. küfür eder gibi yol yaptılar. Ben bu devletten resmi evrak aldım. İş yeri açma iznini elde edip seramı kurdum. Büyük Şehir Belediyesi Eski Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bana evraklarla ilgili destek sunup işimin hızlanmasını sağladı. Seranın zeminine 92 kamyon toprak konuldu. Ama yola gelince Dilovası Belediyesi'ne bir türlü ulaşamıyorum. Seramızda çalıştırmak için iki yardımcı almak istiyoruz, her yıl 2 lise öğrencimize hem staj olsun hem de harçlık olsun diye iş vermek istiyoruz. Ama yol olmayınca insanlar bize ulaşamıyor. Dilovası Belediyesine küskün, kızgın ve kırgınım. Galiba memleketçilik ve akrabacılık yapıyorlar" dedi. Haber -MEYSUN GÜL.