Dilovası’nda Faaliyet Gösteren Akçansan Çimento ve Taş Ocağı Kapasite Artırımına Gitmek İçin Yapılmak İstenen ÇED Toplantısı Yaptırılmadı.

| ATK | 489 Okuma

Dilovası'nda Taş Ocağının ÇED Toplantısını Yaptırmadılar

Dilovası Çerkeşli Mahallesinde hali hazırda faaliyet gösteren Akçansan Çimento ve Taş Ocağı, kapasite arttırımına gitmeye karar verdi. İlgili firmanın Kocaeli Valiliği’ne müracaat etmesiyle Çerkeşli Spor Kulübü’nün lokalinde bugün saat 10.30’da yapı  çevre etki değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılacaktı ancak bazı STK’lar bu toplantıyı yaptırmadı.

“İLÇEMİZ SANAYİ KURULUŞUYLA DOLU!” 

ÇED toplantısına karşı çıkan Dilovası EKOSDER Başkanı İsmail Sami, “ÇED toplantısını yaptırmadık ciddi tepkiler gösterdik. Ekosder, köy halkı ve muhtarlarımızla beraber tepki koyduk. Bizler sanayiye yeterince doymuş bir ilçeyiz. Düzenle ve izinli olan sanayi bile istemiyoruz. Yanlış anlaşılmasın bizler ülkemizin nükleer enerjine bile karşı değiliz. Ama ilçemizin dört bir yanı sanayi kuruluşuyla dolu. Dilovası halkı olarak artık topyekün sanayi kuruluşu istemediğimizi yüksek sesle haykırıyoruz” dedi. ÇED heyeti tutanaklarına “Halk bilgilendirilme hakkını kullanmak istememiştir” notunu düşmek zorunda kaldı. Tutanak imzalandı ve heyet bölgeyi terk etti.