Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Türkiye'nin yerli ve milli enerji politikasına ihtiyacı olduğunu söyleyerek, bu açıklamalardan birilerinin rahatsızlık duyduğunu söyledi.

| onuk2941 | 363 Okuma

Bakan Albayrak'tan milli enerji çıkışı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Türkiye'nin son 10 yılda enerji ithalatı için 44 milyar dolarlık kaynak ayrıldığını ifade ederek, bu konuda yerli ve milli alt yapıyı güçlendireceklerini söyledi. Yerli ve milli enerjinin birilerini rahatsız ettiğini de belirten Albayrak, büyüyen ve güçlü Türkiye'ye doğru hızla, emin adımlarla yol aldığını söyledi.

Albayrak, Yenikapı'da düzenlenen İstanbul Gençlik Festivali kapsamında gençlerle bir araya gelerek, "Milli Enerji Politikası ve Gençler İçin Fırsatlar" başlıklı söyleşiye katıldı.

Türkiye'nin ulaşım ağı nedeniyle tüm pazarlara lojistik olarak en yakın ülke konumda bulunduğunu söyleyen Albayrak, şöyle konuştu:

"Enerji alt yapısı... Enerji hep popülerdi ama biz kafamızı kumdan çok kaldırmıyorduk. Niye kaldırmıyorduk? Niye kaldırmıyorlardı? Bugün enerjide de kafamızı kaldırmamız lazım. Niye? Dünyadaki petrol ve gazın yüzde 60'ından fazlası etrafımızdaki coğrafyada. Bu ülkelerin gaz ve petrol rezervi, dünyada acaba bu bölgedeki savaşların, istikrarsızlığın, terör örgütlerinin mantar gibi türemesinin en önemli sebeplerinden bir tanesinin enerji olduğu sorusunu, aklımıza getiriyor mu? Bana sorarsanız getirmiyorsa da getirmeli.

55 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK

Son 10 yılda enerji ithalatımızın Türkiye'ye yıllık maliyeti, 44 milyar dolar. Madeni de eklediğinizde, 55 milyar dolardan fazla para ödemişiz. Bunun için geçtiğimiz yıl başlayan, bugün çok kararlı ve ciddi şekilde bu sürece yelken açıyoruz. 'Yerli ve milli enerji' diyoruz. Birileri rahatsız oluyor, bundan. Kimse kusura bakmasın. Türkiye olarak yılda 55 milyar dolar ithalata para ödüyorsak, enerji ve madene, bu konuda yerli ve milli alt yapıyı güçlendireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.